ΔΙΩΝΗ: Ενημερωτική εκδήλωση και ανοιχτή συζήτηση με τους προγραμματιστές λογισμικού της Ηπείρου

Το ιδρυματικό έργο «Διώνη: Υπολογιστική Υποδομή Επεξεργασίας και Ανάλυσης Μεγάλου Όγκου Δεδομένων» (Επιστ. Υπεύθυνος Καθηγητής Σ. Δ. Νικολόπουλος) υλοποιήθηκε  από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στη δράση «Περιφερειακή Αριστεία» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» του Υπουργείου Ανάπτυξης με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Στο πλαίσιο του έργου, διοργανώνουμε ενημερωτική εκδήλωση και ανοιχτή συζήτηση με την κοινότητα προγραμματιστών λογισμικού της Ηπείρου για την αξιοποίηση της υπερυπολογιστικής υποδομής «Διώνη» προκειμένου να υποστηριχθεί η ανάπτυξη καινοτόμων ιδεών και η νεοφυής επιχειρηματικότητα στην περιοχή. Την εκδήλωση συντονίζει ο Καθηγητής Στέργιος Αναστασιάδης, ως μέλος της συντονιστικής επιτροπής του έργου και υπεύθυνος του Πακέτου Εργασίας ΠΕ1.5 Υπηρεσίες Νέφους.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή και θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου στις 18:00-19:00,
στην αίθουσα Σεμιναρίων του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.