ΑΡΤΕΜΙΣ – 1η Ημερίδα – Εργαστήριο Συστημάτων VLSI και Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών

Το Εργαστήριο Συστημάτων VLSI και Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών (VCAS), διοργανώνει Ημερίδα Ενημέρωσης, την Τετάρτη 26 Απριλίου 2023 – 11:00-15:00 στην αίθουσα σεμιναρίων του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Σκοπός της Ημερίδας είναι η διάχυση των ερευνητικών αποτελεσμάτων του έργου «Ασφαλής Διαχείριση Ιχνηλάτησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας με χρήση Κατανεμημένων και Ενσωματωμένων Μηχανισμών Ασφάλειας-ΑΡΤΕΜΙΣ», το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ 2014-2020 και της πρόσκλησης «ΕΡΕΥΝΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ – ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ_Β’ Κύκλος».

Αντικείμενο του έργου είναι η ανάπτυξη μίας κατανεμημένης αρχιτεκτονικής, τόσο σε επίπεδο λογισμικού (software) όσο και υλικού (hardware), για την ασφάλεια των διαδικασιών και των δεδομένων ιχνηλάτησης της Εφοδιαστικής Αλυσίδας, η οποία θα βασίζεται σε καινοτόμες τεχνολογίες Κατανεμημένου Καθολικού (blockchain) και σε ενσωματωμένα συστήματα ασφάλειας.

Πρόγραμμα ημερίδας

• 11:00-11:05 Καλωσόρισμα στην ημερίδα. Επικ. Καθ. Β. Τενέντες, Διευθυντής Εργ. VCAS.
  • 11:05-11:15 Η σημασία της ιχνηλασιμότητας στην Εφοδιαστική Αλυσίδα Τροφίμων – Προκλήσεις και σύγχρονες τάσεις.
    Ομιλητής: Επικ. Καθ. Θ. Δασακλής, Συντονιστής Έργου.
  • 11:15-11:25: Ασφαλή συστήματα ιχνηλάτησης στην εφοδιαστική αλυσίδα – το έργο Άρτεμις.
    Ομιλητής: Αν. Καθ. Π. Κοτζανικολάου, Επιστ. Υπεύθυνος Έργου, Πανεπιστήμιο Πειραιώς.
  • 11:25-11:40: Γνωριμία με τις δραστηριότητες της εταιρίας iTrack
    Ομιλητής: Φ. Ανδριτσόπουλος, iTrack
  • 11:40-12:00: Κατανεμημένο σύστημα ελέγχου πρόσβασης και διαχείρισης εμπιστοσύνης για δυναμικά συστήματα Εφοδιαστικής Αλυσίδας.
    Ομιλητής : Υπ. Διδ. Β. Μάλαμας, Πανεπιστήμιο Πειραιώς.
  • 12:00-12:20: Ισχυρή μη-κλωνοποίησιμη συνάρτηση σε υπολογιστική λανθάνουσας μνήμης για την ταυτοποίηση μικροτσίπ και την παραγωγή κλειδιών σε εμπιστεύσιμα κρυπτογραφικά συστήματα.
    Ομιλητής: Υπ. Διδ. Α. Ξυνός, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Διάλειμμα

• 12:40-13:00: Μεθοδολογία αξιολόγησης κινδύνων για υπηρεσίες παρακολούθησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας
    Ομιλητής: Υπ. Διδ. Δ. Κούτρας, Πανεπιστήμιο Πειραιώς.
  • 13:00-13:20: Μεθοδολογία αξιολόγησης ευπαθειών συστημάτων κρυπτογράφησης φορητών συσκευών σε επιθέσεις πλευρικών καναλιών ισχύος.
    Ομιλητής: Υπ. Διδ. Χ. Ζώνιος, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.
  • 13:20-13:40: Επιθέσεις Μηχανικής Μάθησης και Αντίμετρα έναντι Προεκπαιδευμένων Βαθέων Νευρωνικών Δικτύων σε Υλοποιήσεις του AES.
    Ομιλητής: Υπ. Διδ. Κ. Νομικός, Πανεπιστήμιο Πειραιώς.

Διάλειμμα

• 14:00-14:20: Συνεργατικό σύστημα αποθήκευσης δεδομένων για την διασφάλιση της ακεραιότητας των δεδομένων σε περιβάλλοντα εφοσιαστικών αλυσίδων.
    Ομιλητής: Μεταπτ. Φοιτ. Κ. Παπαγεωργίου, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
  • 14:20-14:40: Αποδοτική διασφάλιση ακεραιότητας δεδομένων για σειρές δεδομένων μεγάλου μήκους με την χρήση vector commitments.
    Ομιλήτρια: Υπ. Διδ. Α. Κατσίκα, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
  • 14:40-15:00: Σχεδίαση ASIC της κρυπτογραφικής συνάρτησης SHA-256 για εφαρμογές συνεχούς ελέγχου ακεραιότητας.
    Ομιλήτρια: Υπ. Διδ. Α. Κούτρα, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.