ERASMUS+: Ενημέρωση για τη δημοσίευση της Προκήρυξης για Φοιτητές_Σχέδιο 2023 (Σπουδές και/ή Πρακτική Άσκηση)

Ενημερώνονται οι φοιτητές/φοιτήτριες ότι οι Προκηρύξεις για το Σχέδιο 2023 Erasmus+, Μακροχρόνια και Βραχυχρόνια* Κινητικότητα Φοιτητών με σκοπό τις Σπουδές και/ή την Πρακτική Άσκηση πρόκειται να δημοσιευθούν τέλη Μαρτίου 2024 (και θα παραμείνουν ενεργές έως τέλη Απριλίου 2024).

Συνεπώς, οι φοιτητές/οι φοιτήτριες θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους για κινητικότητα, την συγκεκριμένη περίοδο (τέλη Μαρτίου – τέλη Απριλίου 2024).

Επισημαίνεται ότι οι κινητικότητες (εφόσον εγκριθούν) θα μπορούν να υλοποιηθούν ως εξής:

* για Σπουδέςεαρινό εξάμηνο 2024/25 (να έχει ολοκληρωθεί έως τα τέλη Ιουλίου 2025)

για Πρακτική Άσκησηγια δραστηριότητες μεταξύ αρχές Σεπτεμβρίου 2024 και τέλη Ιουλίου 2025

Πριν την ηλεκτρονική υποβολή του φακέλου υποψηφιότητας, οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/φοιτήτριες θα πρέπει να μελετήσουν πολύ προσεκτικά

(i) το κείμενο με τους ‘Γενικούς Όρους και Κανόνες – Παράρτημα της Προκήρυξης’, καθώς και

(ii) την ‘Προκήρυξη’,

για κάθε δράση ξεχωριστά.

Για να υποβάλει ένας φοιτητής/μία φοιτήτρια φάκελο υποψηφιότητας για κινητικότητα με σκοπό τις Σπουδές, θα πρέπει:

–         να διατηρεί την φοιτητική του/της ιδιότητα,

–         να έχει ιδρυματικό λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, δηλαδή ο φοιτητής/η φοιτήτρια θα πρέπει να ενεργοποιήσει e-mail της μορφής username@uoi.gr,
όπου username είναι το όνομα χρήστη και password ο κωδικός πρόσβασης που έχει στο φοιτητολόγιο (cronos),

–         να επιλέξει Πανεπιστήμιο – εταίρο (από τον κατάλογο Διμερών Συμφωνιών) το οποίο έχει ήδη υπογράψει Συμφωνία αποκλειστικά με το οικείο Τμήμα προέλευσης του φοιτητή/της φοιτήτριας,

–         να σχεδιάσει το πρόγραμμα σπουδών (φόρτου εργασίας περίπου 30 ECTS) που θα παρακολουθήσει στο Πανεπιστήμιο υποδοχής, και την αντιστοιχία στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, συμπληρώνοντας το έντυπο Learning Agreement
(πρόκειται για προσχέδιο που δεν θα φέρει υπογραφές),

–         να συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα/δικαιολογητικά που απαιτούνται (Ηλεκτρονική Αίτηση, Συμφωνία Σπουδών, Βεβαιώσεις Αναλυτικής Βαθμολογίας στην ελληνική και αγγλική γλώσσα, Επιστολή – στην ελληνική γλώσσα – Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος προς το Τμήμα προέλευσης, Πιστοποιητικά Ξένων Γλωσσών, Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας).

Για να υποβάλει ένας φοιτητής/μία φοιτήτρια φάκελο υποψηφιότητας για κινητικότητα με σκοπό την Πρακτική Άσκηση, θα πρέπει:

–    να διατηρεί τη φοιτητική του/της ιδιότητα (κατά τη διάρκεια υποβολής αίτησης, ενώ στη συνέχεια μπορεί να μετακινηθεί ως πρόσφατα απόφοιτος/η),

–    να έχει ιδρυματικό λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, δηλαδή ο φοιτητής/η φοιτήτρια θα πρέπει να ενεργοποιήσει e-mail της μορφής username@uoi.gr,

–    να έχει συμφωνήσει με έναν φορέα υποδοχής (στις επιλέξιμες χώρες**) και να έχει λάβει ηλεκτρονικά ‘Letter of Acceptance’,

–    να συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα/δικαιολογητικά που απαιτούνται (Ηλεκτρονική Αίτηση, Letter of Acceptance, Επιστολή – στην ελληνική γλώσσα – Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος προς το Τμήμα προέλευσης, Βεβαίωση Αναλυτικής Βαθμολογίας στην ελληνική γλώσσα, πιστοποιητικά ξένων γλωσσών, φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας, Βιογραφικό Σημείωμα).

* Βραχυχρόνια κινητικότητα (5-30 ημέρες με φυσική παρουσία) με σκοπό τις Σπουδές, θα προβλέπεται μόνο για υποψ. διδάκτορες (φοιτητές/φοιτήτριες 3ου κύκλου).
Προϋπόθεση για την υποβολή αίτησης για βραχυχρόνια κινητικότητα αποτελεί η (i) ύπαρξη Διμερούς Συμφωνίας και (ii) η σύμφωνη γνώμη του πανεπιστημίου – εταίρου.
Περισσότερες πληροφορίες θα περιλαμβάνονται στη δημοσιευμένη Προκήρυξη.

**τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, και οι χώρες Νορβηγία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας, Τουρκίας, Σερβία, Ελβετία (μόνο για σπουδές, υπό προϋποθέσεις), Ηνωμ. Βασίλειο (σπουδές/πρακτική άσκηση, υπό προϋποθέσεις).

Από τη Διεύθυνση Διεθνών και Δημοσίων Σχέσεων