Δελτίο Τύπου σχετικά με δημοσιεύματα για το ΤΜΗΥΠ

Επισυνάπτεται η απάντηση του Προέδρου του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Καθηγητή κ. Χριστόφορο Νίκου, σχετικα με  άρθρου του κ. Στρατηγάκη (Ναυτεμπορική, «Ποιες σχολές θα κινδυνεύσουν να κλείσουν με τη λειτουργία των ιδιωτικών ΑΕΙ», 16-3-2024), και των δημοσιευμάτων των ιστοτόπων epiruspost.gr («Επτά Τμήματα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε κίνδυνο κλεισίματος», 18-3-2024) και efsyn.gr («Θυσίασαν δύο δημόσια Πανεπιστήμια για τα «μάτια» των ιδιωτικών!», 22-3-2024), όπου αναφέρεται ότι το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (ΤΜΗΥΠ) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων είναι ανάμεσα στα Τμήματα στα οποία μένουν κενές θέσεις και κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς φοιτητές.

Η απάντηση δίδεται με στόχο να μην βγουν λανθασμένα συμπεράσματα και προκληθεί αδικαιολόγητη ανησυχία στις οικογένειες των φοιτητών και των μελλοντικών υποψηφίων.

Blog Attachment